Fiat wypuszcza nowy model dla Polski

Resort gospodarki stale prowadzi rozmowy z Fiatem o przeniesieniu produkcji nowych modeli Fiata do fabryki w Tychach oraz zapewnia, że negocjacje prowadzą do coraz lepszych decyzji.

Ukończenie tych rozmów z sukcesem jest zależne nie tylko od tego, jaki plan biznesowy będzie miał włoski koncern, ale również od tego, jak nasz kraj zachęci Włochy do zwiększenia zaangażowania w Polsce. Nie ma w planie dotacji z poziomu konsumenckiego, natomiast resort oferuje pomoc w doposażeniu fabryk.

7

Trudności w negocjacjach z Fiatem wynikają między innymi z tego, iż firma skupia się przede wszystkim na rynku amerykańskim. Z tego powodu trudniej jest namówić Fiata do tego, by produkować auta w Europie. Podkreśla się jednak, że znaczna jakość bądź pomoc publiczna mogą pomóc wpłynąć na decyzję Włochów.

Resort gospodarki bezsprzecznie wyklucza jednak pomoc na poziomie konsumenckim, przez którą auta mogłyby być nieco tańsze. Jak tłumaczy wiceminister, w kraju produkowanych jest za mało różnych modeli. Możliwa jest jednak zapomoga w doposażeniu fabryk przy wdrażaniu kolejnych nowych modeli.

Równocześnie Fiat korzysta od 1993 roku z dedykowanej pomocy międzynarodowej, która została udzielona przez Ministerstwo Finansów.

Kluczowe decyzje, które dotyczą przyszłości polskiej produkcji Fiata zależą od planu, który pod koniec tego roku wdroży włoski koncern Fiata. Dopiero po tym czasie zostaną zbadane jego decyzje. Trzeba mieć nadzieję, że w strategii koncernu będzie znajdowała się także Polska.

Szansą dla fabryki w Tychach może być produkcja auta „500” najnowszej generacji. Nasze zakłady mogłyby być jedynymi na całym świecie, w których byłby wytwarzany ten znany samochód. Jednak na razie są to jedynie spekulacje.

Jednocześnie resort gospodarki podejmuje wysiłki, aby zachęcić innych inwestorów z branży motoryzacyjnej. Chce ich zainteresować między innymi zakładami FSO w Warszawie, fabryką w Tychach oraz terenami w Lublinie. Zanim podejmie się jakąś decyzję trzeba najpierw ustabilizować sytuację prawną stref ekonomicznych, ponieważ to tymi obszarami w głównej mierze interesują się inwestorzy.

About admin