Nagroda świąteczna dla załogi fabryki Fiata

„Spółka zadecydowała o wypłaceniu wszystkim pracownikom firmy Fiat Auto Poland nagrody świątecznej w kwocie 1900 złotych brutto – bez znaczenia od stanowiska. Decyzję taką uzgodniono doceniając wkład pracowników w wykonywanie aktualnych zadań produkcyjnych” – zarządził rzecznik spółki Marek Cieślar.

2

Pracownicy tyskiej fabryki Fiata otrzymają po 1900 zł brutto nagrody świątecznej. Przedstawiciele przedsiębiorstwa podkreślają, że wymuszony przez sytuację gospodarczą plan uszczuplenia załogi nie oznacza zabrania pracownikom świadczeń, które są im należne za swoją pracę.

Na 1szy kwartał kolejnego roku Fiat zakomunikował zwolnienie 1450 swoich pracowników.

Zakład zamknie rok produkcją około 350 tysięcy samochodów, wobec około 467,7 tysięcy przed rokiem. W rekordowym 2009 roku roczna produkcja przekroczyła 605 tysięcy samochodów.

Czwartek to ostatni w tym roku dzień produkcji w tyskim przedsiębiorstwie. Następnie rozpocznie się przerwa świąteczno i noworoczna, która skończy się 4 stycznia.

Prognozy na kolejny rok mówią o produkcji w Tychach poniżej 300 tysięcy aut. Natomiast bardziej pesymistyczne, nieoficjalne szacunki – około 250 tysięcy nowych aut z tyskiej fabryki.

„Z aktualnym poziomem produkcji zostajemy największym producentem aut w Polsce i głównym eksporterem a także największą pod względem wielkości produkcji fabryką samochodów Fiata w Europie. Tak zostanie także w kolejnym roku, mimo planowanej restrukturyzacji” – zapowiedział Cieślar.

W produkcji tegorocznej najwięcej było Fiata 500 (139 tysięcy 109 samochodów), modelu Panda Classic (89 tysięcy 427) oraz Lancii Ypsilon (45 tysięcy 692). Produkcja Pandy Classic, produkowanej w Tychach od 9 lat, zakończy się z upływem tego roku – faktycznie nastąpi to 21 listopada, który będzie ostatnim miesiącem pracy przed świąteczną przerwą. W Tychach wyprodukowano prawie 2,2 miliona modelu Pandy. Najnowszy model tego samochodu produkowany jest we włoskiej fabryce w Pomigliano d’Arco pod Madrytem.

Przez 10 miesięcy tego roku w Tychach zeszło w linni 325 tysięcy 299 samochodów, z czego 269 tysięcy 530 to model Fiat i Lancia kierowane na eksport, a 4 tysiące 758 – sprzedane w kraju. Kolejne 51 tysięcy 71 samochodów to Fordy Ka, produkowane w Tychach zgodnie z umową z koncernem Forda.

Tyska fabryka Fiata zatrudnia ponad 4,6 tysięcy osób. W wyniku zmniejszenia produkcji do kwietnia przyszłego roku pracę ma stracić 1460 osób – o 60 mniej niż pierwotnie ogłaszali przedstawiciele firmy Fiat Auto Poland. Pracownicy mają dostać odprawy w wysokości od 10 do 17 miesięcznych pensji, w zależności od lat pracy. Chronieni mają być pracownicy w wieku od 58 lat.

Porozumienie w tejże sprawie zaakceptowało już pięciu z ośmiu uczestniczących w rozmowach związków zawodowych. Następne spotkanie, podczas którego swą decyzję ogłosi Solidarność, ustalono na piątek. Gdy Solidarność nie zaakceptuje porozumienia, pracodawca wprowadzi regulamin zwolnień oraz odpraw. Prawdopodobnie będzie on taki sam lub zbliżony do propozycji uzgodnionych ze związkami.

About admin