Nowy model Fiata w Tychach

W bieżącym roku nie będzie dalszych zwolnień w Fiacie. Zapowiedział to wicepremier Janusz Piechociński z sejmowej trybuny. Minister gospodarki nie wyklucza, że w następnym roku fabryka w Tychy będzie wytwarzała nowego Fiata 500. Jest jednak na razie za wcześnie, by o tym dyskutować, ponieważ koncern z Włoch nie zamierza póki co zaczynać produkcji kolejnych modeli poza granicami swojego kraju.

9

Wiceminister Janusz Piechociński opowiedział o szereg danych statystycznych i wynika z nich, iż w roku 2012 z tyskiej fabryki wyjechało mniej niż 200 tysięcy aut. W 2010 roku było ich powyżej 500 tysięcy sztuk.

Wicepremier poinformował również, że rząd stara się działać w celu utrzymania bazy produkcyjnej w motoryzacji, rozszerzenia rynku zbytu oraz zmniejszenia wieku pojazdów, z których korzystają Polacy. Właśnie temu ma służyć przede wszystkim wznowienie działania odpowiednich stref ekonomicznych do 2027 roku, ale również spore zmiany w kodeksie pracy. Mowa przede wszystkim o wydłużeniu okresów rozliczeniowych, a także zmienny czas pracy. Dodatkowo rząd zamierza wprowadzić podatek ekologiczny w miejsce akcyzowego.

W połowie kwietnia koncern Fiata zwolnił ostatnią pulę z 1600 pracowników tyskiej fabryki.

About admin