Oferty pracy dla zwalnianych pracowników Fiata

PUP w Tychach złożył formularze o dodatkowe ponad 6,2 miliona złotych na formy wsparcia dla pracowników, który są zwalniani z fabryki Fiata oraz jej kooperantów.

Na wtorkowe spotkanie urząd pracy przygotował około 50 ofert pracy – to czwarta część ogółu ofert, która dostępna jest w tyskim urzędzie, wyselekcjonowana głównie pod kątem zwalnianych pracowników fabryki Fiata. Poszukiwani są głównie blacharz, mechanicy, lakiernik, elektrycy, ochroniarze, kierowcy czy budowlańcy.

3

Na 1sze z cyklu planowanych trzech zebrań informacyjnych przyszło w czwartek rano niewiele, bo około 30 osób spośród 1550 tracących posadę. Przewiduje się, że ponad jedna czwarta z nich to mieszkańcy miasta Tychy i powiatu bieruńskiego.

Naczelnik tyskiego urzędu pracy Antoni Ptak powiedział, że do urzędu przychodzą również pracodawcy spoza terenu – na przykład koreańsko-włoska firma wytwarzająca podzespoły do tv i motoryzacji i zamierza zatrudnić w Strzelcach około 80-90 osób, z czego około 70 procent to pracownicy produkcyjni, natomiast pozostała część to bardzo dobrze przeszkoleni specjaliści.

„Pracodawca na początku skierował ofertę do naszego urzędu, gdyż zależy mu na wykwalifikowanych specjalistach – dobrze wyspecjalizowanych, doświadczonych i odpowiedzialnych, a tacy są właśnie pracownicy fabryki Fiata” – oświadczył dyrektor.

Dyrektor Ptak szacuje, że około 200 osób będzie miało szansę skorzystać z prac interwencyjnych, w ramach których środki publiczne refundują część opłat zatrudnienia przez porzedniego pracodawcę (do ponad 800 złotych brutto miesięcznie), około 200 osób może liczyć na dotację wyposażenia stanowiska pracy u nowego pracodawcy (do około 10 tysięcy złotych), kolejne 200 osób może skorzystać z pomocyna uruchomienie własnego biznesu (do około 10 tysięcy złotych), a około 100 osób ze szkoleń oraz przekwalifikowań.

Na wszystkie formy pomocy zatrudnienia urząd pracy w Tychach ma dysponować ponad 13 milionami złotych, z czego ponad 4,6 miliona złotych (o 3,4 miliona złotych więcej niż w poprzednim roku) to pieniądze należne urzędowi w normalnym trybie, 4,5 miliona złotych to środki unijne, a ponad 4,2 miliona złotych to środki z rezerwy Funduszu, o których uzyskanie urząd wnioskował w poprzednim okresie do Ministerstwa Pracy oraz Polityki Społecznej w związku ze zwolnieniami w fabryce Fiata.

About admin